Check out this SlideShare Presentation:
NORSHASHINA MOHD SOKRI
NOR ALMURNI ISMAIL
SITI FATIMAH AB RASHID
YU AZURA MOHAMAD
RANCANGAN PENGAJARAN
Bilangan pelajar: 20 orang
Masa: 30 minit
Tema : Pasaraya
Komponen :
a) Bahasa
b) Kognitif
c) Kreativiti dan estetika
d) Sosioemosi
Kandungan :
3.3 Mengenal huruf konsonan
2.4 Melakonkan watak-watak mengikut situasi
2.1 Menghasilkan lukisan dan kraf
Hasil pembelajaran :
3.3.2Mengecam dan membunyikan huruf konsonan(C,K,S,T)
2.4.1 Melakonkan watak-watak yang sesuai mengikut situasi
pasaraya.
2.1.3 Melukis dan mewarna dalam ruang tertentu.
Objektif :
1. Kanak-kanak dapat mengenal dan membunyikan huruf konsonan(C,K,S,T)
2. Kanak-kanak dapat melakonkan watak dengan betul
3. Kanak-kanak dapat melukis dengan mewarna mengikut kreativiti masing-masing.
Bahan-bahan:
Gambar sayur-sayuran(cili, kobis, sawi,tomato), huruf konsonan(C, K, S, T), perkataan (cili, kobis, sawi, tomato), video(pasaraya) dan slideshow(gambar sudut-sudut di pasaraya)
Pengetahuan sedia ada pelajar:
1.Kanak-kanak sudah mengenali sayur-sayuran seperti cili, kobis, sawi dan tomato.
2. Kanak-kanak sudah pernah pergi ke pasaraya.
Set induksi (3 minit)
1.Guru menunjukkan video(pasaraya) pada kanak-kanak.
2.Guru bersoal jawab dengan kanak-kanak secara individu dan beramai-ramai.
a) Apakah tempat ini?
b) Pernahkah kamu pergi ke tempat ini?
c) Apakah yang adik-adik dapat lihat di pasaraya?
3.Guru menunjukkan powerpoint gambar sudut-sudut pasaraya kepada kanak-kanak.
4. Guru memberitahu kanak-kanak bahawa hari ini kita akan bermain dengan suasana di pasaraya.
Aktiviti 1(7 minit)
1.Guru menunjukkan gambar sayur-sayuran(cili, kobis, sawi dan tomato) kepada kanak-kanak melalui gambar yang terpapar dalam blog.
2.Guru menunjukkan perkataan sayur-sayuran(cili, kobis, sawi dan tomato) kepada kanak-kanak melalui perkataan yang ada pada blog.
3.Guru membunyikan huruf awal konsonan bagi setiap sayur-sayuran kepada kanak-kanak dengan klik pada huruf yang telah diperbesarkan.
4.Guru meminta kanak-kanak mengikut dan membunyikan huruf konsonan(C,K,S dan T) secara individu dan secara beramai-ramai.
Aktiviti 2 (10 minit)
1.Guru menunjukkan video( situasi di pasaraya).
2.Guru membahagikan kanak-kanak kepada 4 kumpulan.
3.Guru meminta setiap kumpulan melakonkan watak mengikut situasi:
a) Kumpulan 1 sebagai jurujual
b) Kumpulan 2 sebagai pembeli di bahagian sayur-sayuran
c) Kumpulan 3 sebagai pembeli di bahagian buah-buahan
d) Kumpulan 4 sebagai pembeli di bahagian-bahagian lain di pasaraya
yang ditunjukkan dalam video selama 7 minit.
Aktiviti 3 (7 minit)
1.Guru menunjukkan cara melukis dan mewarna (cili, kobis,sawi dan tomato) dalam blog.
2.Guru meminta kanak-kanak melukis dan mewarna dengan memilih salah satu daripada gambar (cili, kobis, sawi dan tomato) berikut mengikut giliran dan mengikut kreativiti masing-masing.
Penutup (3 minit)
1.Guru bersoal jawab dengan kanak-kanak secara individu dan beramai-ramai tentang perkara yang dipelajari hari ini.
a) Apakah yang kamu lakukan tadi?
b) Apakah huruf konsonan yang kita pelajari tadi?
c) Apakah perasaan adik-adik semasa melakonkan aktiviti lakonan tadi?
2.Guru memainkan muzik tanpa lirik lagu.
3.Guru menyanyikan lagu dengan iringan muzik.
4.Guru meminta kanak-kanak menyanyikan lagu bersama-sama.
Saturday, February 28, 2009
Sudut Sudut Di Pasaraya
Check out this SlideShare Presentation:
Posted by shashina at 6:44 PM
0 comments:
Post a Comment